info@gozdelerotomotiv.com

Sıkça Sorulan Sorular

Gözdeler Kauçuk > Sıkça Sorulan Sorular

Ürünün teknik çizimini bize iletin Whatsappdan bize iletin. Uzman arkadaşımız kalıplama ile ilgili bilgi versin. Onayınızı takiben üç iş günü içerisinde numunenizi teslim alabilirsiniz.

EPDM -40 ile +130 derece sıcaklıkta herhangi bir dış etkenden etkilenmeksizin çalışabilir.

PVC fitiller dahili ortamlarda basınç, asit, yağ, akaryakıt vb. etki yoksa ölçüsü değişmeden kullanılabilir.
Harici ortamlarda ise hava sıcaklıklarına bağlı olarak genleşme yapabilir.

Doğal kauçuk, HeveaBrasiliensis ağacının lateksinden elde edilir. Kullanma sıcaklığı aralığı -60°C ile 90°C’dir. Yüksek esneklik ve mekanik özellikler gerektiren yerlerde kullanılır. Doğal kauçuğun camsı geçiş sıcaklığının (Tg) –75°C civarında olması, düşük sıcaklık özelliklerinin çok iyi olmasını sağlamaktadır. Doğal kauçuğun çok iyi çiğ mukavemeti ve tekstile iyi yapışma özelliği vardır. Bu iki özelliği ile doğal kauçuk, lastik endüstrisinde yeri doldurulamaz bir konuma sahiptir. Doğal kauçuğun çok iyi çekme dayanımı, yırtılma dayanımı ve yorulma özelliği vardır. Bu özellikleri sayesinde, dinamik uygulamalarda çok sık (motor takozları, köprü takozları, lastik karkasları gibi) kullanılmaktadır. Fakat doğal kauçuğun özellikle ısı ve ozon yaşlanma dayanımı, yağlara ve solventlere dayanımı kötüdür. Yaşlanma özelliği uygun vulkanizasyon seçimi ve koruyucular ile iyileştirilebilir. Organik solventlerle kullanılmamasına karsı, polar sıvılara dayanıklıdır. Tabii kauçuğun 2/3′ü otomobil lastiği üretiminde, kalan kısmı mekanik parçalar, ayakkabı tabanı (özellikle yüksek kalitede spor ayakkabıları), hortum, konveyör bant, yer döşemesi, sünger ve yapıştırıcı imalatında kullanılmaktadır.

EPDM kauçuk propilen ve doymamış dieninkopolimerizasyonuyla üretilen bir çeşit polimer materyaldir. Camsı geçiş sıcaklığı Tg, propilen oranına ğöre -54ºC ile –64ºC arasında değişmektedir. Bu nedenle düşük sıcaklık özellikleri iyidir.. EPM ve EPDM doymuş yapıda olduğundan, ısı, oksijen, ozon ve hava şartlarına karsı direnci çok iyidir. 150ºC’de sürekli kullanılabilirler. Etilen propilen kauçuklarının yağlara ve hidrokarbon solventlere dayanımı iyi değildir. EPDM, tekstile yapışma özelliğinin kötü olmasından dolayı tekstil endüstrinde kullanılmamasına rağmen, statik ve dinamik uygulamalarda özelliklerinin çok iyi olması nedeniyle otomotiv endüstrinde hortum ile profiller başta olmak üzere çok geniş kullanım alanına sahiptir.

 

Nitril kauçuk butadien ve akrilonitrilmonomerlerininkopolimerizasyonu ile elde edilir. Nitril grubu polar özellik verir, bundan dolayı yağlara, solventlere dayanımı çok iyidir. Özellikle aşınma dayanımı çok iyidir. Yine aynı şekilde NBR hamuruna, PVC ilavesi ile çok iyi ozon dayanımı özellikleri elde edilebilir. NBR camsı geçiş sıcaklığı Tg, akrilik nitril oranına bağlı olarak, düsük oranlarda (%18) –40ºC’den, yüksek oranlarda pozitif değerlere kadar değişebilmektedir. Akrilik nitriloranına bağlı olarak, yağa, solvente, grese dayanımı artar. Fakat diğer taraftan, nitril kauçuğun soğuğa dayanımı artan akrilik oranı ile azalmaktadır. Nitril kauçuğun ısıya dayanımı iyidir: 90ºC’de sürekli olarak, 120ºC’de 40 ğün boyunca ve 150ºC’de 3 gün boyunca kullanılabilir. Ozona dayanımı kötüdür, bu yüzden PVC ilavesi yapılır. NBR, polar olmayan kauçuklara göre önemli oranda yüksek elektrik özelliği gösterir. Bu yüzden elektrik izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. NBR, conta, hortum, taşıyıcı bant, fren balatası imalatında, mil, silindir ve kazan kaplamalarında kullanılmaktadır.

 

2-klor butadieninpolimerizasyonu ile elde edilen CR, kristalizasyona eğiliminden dolayı, herhangi bir bilesen katılmadan bile tatmin edici mekanik özelliklere sahiptir. Takviye edilmiş karışımlar, çok iyi kopma dayanımına, aşınma direncine rezilyans özelliklerine ve tekrarlanan esneme dayanımına sahiptir. Aynı şekilde hava şartlarına ve ozona direnci de çok iyidir. Soğuğa dayanımı, kristalizasyon özelliğine ve camsı geçiş sıcaklığına (–45ºC) bağlıdır. Klor atomu sayesinde, CR alifatik karakterli yağlara dayanımı çok iyidir ve alevi çekince kendi kendine sönme özelliğine sahiptir. CR, otomotiv, kimya, inşaat ve makine sanayilerindeprofil,hortum, conta, taşıyıcı takoz, V kayısı imalatında kullanılmaktadır. Kristalleşme eğilimiyüksek olanlar yapıştırıcı imalatında kullanılmaktadır.

 

-60 °C ile 200 °C sıcaklıklar arasında kullanılır. Aralıklı olarak 250 °C’ye kadar dayanıklıdır. Yakıtlarda, EP katkılı yağlarda ve yüksek mekanik özellikler gerektiren uygulamalarda önerilmez. UV, ozon ve dıs etkenlere karşı mükemmel dayanıklıdır. Çok iyi dielektrik özellikleri vardır. Zor yanıcılığa, iyi elastik özelliklere ve fizyolojik bakımdan zararsızlık özelliklerine sahiptir. Silikon kauçuklar elektrik sektöründe kablo, kablo uçları, izolatörler, tuş takımlarında; otomotiv sektöründe buji kabloları, buji baslıkları, distribütör kapak contaları, radyatör hortumlarında; bebek emzikleri ve gaz maskeleri, yağ keçeleri; gıda, tıp ve inşaat sektörü ve fırın contalarında kullanmaktadır.

 

Polivinil klorür, (Genelde kısaltılmış olarak PVC diye kullanılır.) Günlük Hayatta oldukça geniş kullanım alanı olan birplastiktir.Kimyasal endüstrisinde en değerli ürünlerden biridir. Dünyada PVC’nin %50’den fazlası yapısektöründe kullanılır.Bina malzemesi olarak, PVC ucuz ve kolay monte edilebilirdir. Son yıllarda PVC geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır. PVC nin camsı geçiş sıcaklığının (Tg) 80°C civarındadır.Kullanma sıcaklığı aralığı -50°C ile +90°C’dir. Uygun modifikasyonlar yapıldığında geniş bir sertlik aralığına sahiptir. Termoplastik özelliğinden dolayı tekrardan geri dönüşümü mümkün olan bir plastiktir. Dış koşullara dayanımı yüksek olan bir üründür. Hariciolarak eklenebilir: PVC Granül(pvccompound), Vinil klorürün polimerleşmesiyle oluşur.Sert,yumuşak,opak ve saydam tipler halinde termoplast bir ürün olarak üretilen PVC Granül özellikle çeşitli kimyasallar ile işlenmiş şekilde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. PVC Granül, özellikle kablo yapımında güçlükle ve pahalı bir şekilde kullanılan lastiğin egemenliğini ortadan kaldırmıştır. Zira hem üretim kolaylığı, hem ucuzluk ve hem de çevre koşullarına daha dirençli olmasından dolayı PVC Granül bu sanayi dalındaki yerini almıştır. Günlük yaşamda yaygın şekilde görülen yapay deri, yer döşeme malzemeleri, yumuşak oyuncaklar, kablo sektörü, su hortumları ve daha birçok yumuşak plastik eşyanın büyük bir bölümü plastize edilmiş PVC Granül den yapılmaktadır.

 

SEBS

Doymuş yapılı stiren etilen-bütilenstiren (SEBS) blok kopolimeri ve Polipropilen (PP) karışımlarıdır.Bu karışımlar mükemmel bir elastikiyet, iklim ve kimyasallara dayanım özellikleriyle her türlü teknik uygulamaya uygun olarak formüle edilebilirler. SEBS malzemeler dışarıdan MB kullanılarak rahatlıkla renklendirilebileceği gibi renkli olarak da temin edilebilir. SEBS malzemelerin tipik özellikleri aşağıda verilmiştir:

 • Sertlik aralığı: 5 Shore A – 60 Shore D.
 • Kullanım aralığı: -50 – +110ºC (dinamik)/ – 50 – +130C (statik)
 • İyi aşınma dayanımı ve kaymazlık özelliği (anti-slip)
 • Geniş bir sıcaklık aralığında elastikiyet ve düşük kalıcı deformasyon sağlama imkanı
 • Polar ve polar olmayan geniş bir ürün grubuna yapışma imkanı (ko-enjeksiyon/ko-ekstrüzyon) (PP, PA, PBT, ABS, PC, PS)  Doymuş zincir yapısı sayesinde mükemmel UV, ozon ve iklim koşullarına dayanım
 • Yüksek kimyasal dayanım
 • İşleme kolaylığı (kurutma gerektirmez) ve geri dönüşüm imkanı
 • Köpürtülebilir, yüksek sıcaklık dayanımlı, alev geciktiricili ve bir çok özel tipleri içeren geniş ürün yelpazesi

TPV

Dinamik olarak vulkanize edilmiş etilen/propilen (EPDM veya EPM) kauçuğu ve Polipropilen (PP) karışımlarıdır. PP matrisi içinde homojen olarak dağılmış vulkanize EPDM parçacıkları termoplastik gibi işlenebilmelerine rağmen karışımların mükemmel bir kauçuksu-elastikiyet göstermelerini sağlar. TPV malzemeler dışardan MB kullanılarak rahatlıkla renklendirilebileceği gibi renkli olarak da temin edilebilir. TPV malzemelerin tipik özellikleri aşağıda verilmiştir

 • Sertlik Aralığı: 45 Shore A – 60 Shore D.
 • Kullanım Aralığı: -50 – +125ºC (dinamik)/ – 50 – +135C (statik)
 • Geniş bir sıcaklık aralığında çok düşük ( kauçuk malzemelere yakın) kalıcı deformasyon ve elastikiyet özelliğini koruma
 • Yüksek yorgunluk ve yırtılma mukavemeti
 • Polar ve polar olmayan genil bir ürün grubuna yapışma imkanı (ko-enjeksiyon/ko-ekstrüzyon) (PP, PA, PBT, ABS, PC, PS)
 • Recyclable
 • Yüksek kimyasal dayanım
 • Kauçuk mazlemelere göre son derece rahat ve ekonomik işlenirlik ve geri dönüşüm imkanı.
 • Köpürtülebilir, yüksek sıcaklık ve yağ dayanımlı, alev geciktiricili ve birçok özel tipleri içeren geniş ürün yelpazesi